چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟

نه شنیدن برای بسیاری از ما، سخت و دردناک است!

به این موقعیت‌های آشنا دقت کنید:

1- بارها و بارها برای چاپ کتابتان به انتشارات مختلف سر زدید و هربار مسخره شدید یا به شما خندیده‌اند و محتوای کتابتان را تکراری یا غیر جذاب دانسته‌اند

2- به کارگاه‌ها، کارخانه‌ها یا شرکت‌های بزرگ رزومه فرستاده‌اید و همه آنها دست رد به سینه شما زده‌اند…

3- چندین بار به فردی که به او علاقه دارید، درخواست آشنایی یا ازدواج داده‌اید و هربار به شما گفته نه!!

4- حتی به شریک یا مدیرتان درخواست سرمایه گذاری در جایی را داده‌اید و اوحرف شما را نمی‌خرد و حالتان بد می‌شود از اینکه همیشه نه می‌شنوید!

5- برای فروش محصولتان به این در و ان در زده‌اید اما هر بار پاسخ نه شنیده‌اید.

6- بعد از مدت‌ها کلنجار رفتن با خودتان، از مدیرتان درخواست افزایش حقوق یا وام می‌کنید؛ اما با یک نه قاطع او، حالتان دگرگگون شده و اعصابتان خرد می‌شود!!!

اصلاً اگر نه شنیدن را تقریباً معادل با شکست خوردن بدانیم، به نظر شما افراد موفق چندبار شکست خورده‌اند؟

چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟

آیا افراد موفق و بزرگ، ترس از نه شنیدن نداشته‌اند؟

به زندگی افراد بزرگ که نگاه کنیم، بعید است بتوانیم کسی را پیدا کنیم که ترس از نه شنیدن نداشته باشد. منتها آن‌ها با آموزش یا بدون آموزش، به هرحال نحوه مواجه به نه شنیدن را بلد بوده‌اند.

رابرت کیوساکی می‌گوید:

برنده‌ها از شکست خوردن نمی‌ترسند. ولی بازنده‌ها چرا!

شکست بخشی از فرایند موفقیت است. کسانی که از شکست دوری می‌کنند از موفقیت نیز همان قدر دور می‌شوند…

بنابراین نه شنیدن و شکست خوردن برای همه افراد موفق همیشه بوده و از این به بعد هم خواهد بود.

چرا باید هنر نه شنیدن را داشته باشیم؟

اگر طاقت و تحمل نه شنیدن نداشته باشیم، بسیاری از فرصت‌های زندگی را با اولین پاسخ نه که می‌شنویم، از دست می‌دهیم!

همچنین با نه شنیدن حالمان بد می‌شود و دچار خودخوری می‌شویم. اعتماد به نفسمان کاهش پیدا می‌کند و دیگر شهامت انجام کارهای بزرگ را نخواهیم داشت.

اما وقتی نه بشنویم و بدانیم که چطور نه بشنویم، از هر نه که می‌شنویم، انگیزه‌ای دو چندان می‌گیریم و شروع به رفع اشکال می‌کنیم و به این فکر می‌کنیم که چه اتفاقی افتاد که نه شنیدم؟ پس بار دیگر محکم‌تر و مصمم‌تر برخواهم گشت!

آیا اصلاً ممکن است همه به ما «بعله» بگویند؟

شاید ریشه عدم تحمل نه شنیدن در برخی افراد این باشد که از همه توقع دارند بله بشنوند!

حتماً با آدم‌های متوقع در نزدگی تان روبرو شده‌اید که انتظار دارند همه درخواست‌هایشان اجابت شود! اما تیر آنها بالاخره در جایی به سنگ خواهد خورد و مجبورند نه بشنوند. این نه شنیدن برای کسی که تمرین نکرده و تا به حال نه نشنیده، سخت و دردناک خواهد بود؛ اما برای کسی که بارها و بارها نه شنیده باشد، هرگز سخت نیست.

مثلاً فرض کنید شما برای انجام مصاحه استخدامی مجبور باشید به شرکت‌های مختلف سر بزنید. اگر آدمی باشید که با یک یا دوبار نه شنیدن جا بزند، بدون تردید هرگز موفق نخواهید شد و اعتماد به نفستان به شدت کاهش خواهد یافت.

اما اگر مهارت نه شنیدن را بلد باشید، آنقدر پافشاری می‌کنید تا بالاخره حقتان را از زندگی بگیرید.

نه شنیدن حتی از نه گفتن هم مهم‌تر است!

این روزها آموزش‌های یادگیری مهارت «نه گفتن» صورت گرفته و دوره‌های زیادی در این خصوص برگزار می‌شود.

هر جا که می‌رویم، هر کسی را می‌بینیم، حتی وقتی در حال تماشای تلویزیون هستیم، مطالبی در مورد مهارت یا جرئت «نه گفتن» می‌شنویم و اگر هم بگوئیم مؤثر نبوده‌اند، بی‌انصافی کرده‌ایم. مهارت «نه گفتن» موضوع مهمی است که مسائل مهمی در زندگی را در بر می‌گیرد. مسائلی مثل تجربه‌ها، سختی‌ها، ارتباط ما با اطرافیان و… اما از یک نکته اساسی بسیاری از مواقع غافل می‌شویم.

یادگیری مهارت نه شنیدن!

همانطور که ما باید تمرین کنیم در مواقعی که شرایط‌مان مناسب نیست یا برای مثال انجام کاری برای‌مان مقدور نیست نه بگوئیم، باید برای نه شنیدن نیز خود را آماده کنیم.

زمانی که ما تصمیم می‌گیریم «نه» بگوئیم، قطعاً داریم به دیگران آموزش می‌دهیم که آن‌ها نیز «نه» بشنوند! بنابراین خودمان هم همیشه قرار نیست پاسخ مثبت بشنویم و با این حساب گاهی اوقات باید خودمان را برای نه شنیدن آماده کنیم.

در ادامه مقاله به شما راهکارهای خوبی برای نه شنیدن خواهیم آموخت. همراه ما باشید!

چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟

چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟

می‌خواهم بدون اضافه گویی، راهکارهایی برای جلوگیری از ترس از نه شنیدن به شما یاری می‌رساند. (چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟)

راه اول: برای خودت چالش نه شنیدن بساز!

در دوره فوق العاده «شهامت و رفع خجولی» می‌توانید چالش‌های جالبی ببینید از جنس چالش‌های نه شنیدن!

به یکی دو مورد از آن اشاره می‌کنیم؛ اما برای یاد گرفتن چالش‌های خیلی جالب‌تر به این محصول پرفروش و عالی مراجعه کنید: «شهامت!» در این دوره استثنایی بیش از 50 مورد چالش و تمرین برای دور ریختن ترس‌های بی مورد زندگی وجود دارد. پس لطفاً این دوره را از دست ندهید

  چالش اول: پول پاره!

یک پول پاره پوره بردارید. می دانید که هیچکس از پول پاره خوشش نمی‌آید. به دکه‌ها، تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و مغازه‌ها مراجعه کنید و تلاش کنید با آن پول پاره، چیزی بخرید. مطمئناً تقریباً اکثر فروشنده‌ها و افراد، این پول پاره را از شما نخواهند پذیرفت. این یک تمرین خیلی جالب برای نه شنیدن است. شروع کنید!

  چالش دوم: آموزش پولی!

حتماً چیزی برای آموزش دادن بلد هستید. تلاش کنید برای افراد خانواده یا دوستان، یک کلاس آموزشی بسیار کوتاه برگزار کنید. مثلاً آنها را دور هم جمع کنید و بهشان آموزش بدهید. سپس بعد از پایان کلاس، از آنها بخواهید که بابت برگزاری کلاس و آموزش دادن به آنها مقدار زیادی پول به شما بدهند!

بدون شک بسیاری از آنها نخواهند پذیرفت و شما می‌توانید نه زیادی بشنوید!

  چالش سوم: راننده تاکسی شوید!

پیش یک راننده تاکسی بروید و از او بخواهید به جای ایشان، شما رانندگی کنید! به احتمال قوی آنها این درخواست شما را نخواهند پذیرفت. شاید هم فکر کنند خدای نکرده یک تخته‌تان کم است! اما حتماً امتحانش کنید

  چالش چهارم: پاشو من بنشینم!

در مترو یا اتوبوس، از افراد مختلف بخواهید بلند شوند تا شما سر جایشان بنشینید. بدون عذر و بهانه، احتمالاً افراد خیلی کمی این درخواست شما را خواهند پذیرفت و می‌توانید نه‌های زیادی بشنوید!

  چالش پنجم: یک جوک بگو!

به هرکس در خیابان می‌رسید، از او بخواهید یک جوک برای شما تعریف کند. احتمالاً به دیوانگی متهم خواهید شد! اما چالش بسیار جالبی است. هم فال است و هم تماشا!

لزوماً نیاز نیست که جوک بگویند. می‌توانید از آنها خواهش کنید در مورد موضوعاتی مثل محیط زیست یا سیاست برای شما حرف بزنند!

راستی خودتان بلد هستید جوک تعریف کنید؟ به بخشی از فیلم دوره شهامت که شرکت کنندگان آن روبروی 400 نفر جوک تعریف کردند توجه کنید!

  چالش ششم: اتاق خالی میخوام!

به یک هتل یا مهمان سرا بروید و از کارمند یا اپراتور آنجا بخواهید که به شما بیک اتاق رایگان بدهد! برای این خواسته خود چند بار پافشاری کنید. بدون تردید، نه خواهید شنید. آن هم یک نه محکم و قاطع!

و چالش‌های بسیار دیگر که همه را در محصول شهامت می‌توانید ببینید و لذت ببرید!

راه دوم: از افراد بزرگ بیاموزید

لحظه‌ای در مورد قهرمانان، کارآفرینان موفق و رهبران تأمل کنید. شرط می‌بندم که همه آنها در شرایط دشواری به این موفقیت رسیده‌اند. زمانی که این موضوع را درک کنید، شما نیز به موفقیت خواهید رسید.

خواندن و مطالعه زندگینامه افراد بزرگ می‌تواند انگیزه‌های شما برای موفقیت را زیاد کند و همچنین به غلبه بر ترس شما از نه شنیدن منجر شود.

مثلاً شاید بد نباشد بدانید قبل از اینکه یک انتشارات کوچک در لندن برای اولین بار تصمیم به چاپ کتاب «هری پاتر» بگیرد، ده‌ها انتشارات دیگر دست رد به سینه جی. کی. رولینگ زدند. تازه مدیر آن انتشارات کوچک هم به دلیل اصرارهای دخترش چاپ این کتاب را بر عهده گرفت!

شرکت موسیقایی دکا به بیتلز گفته بود: «ما از صدای موسیقی شما خوشمان نمی‌آید؛ ضمناً گیتار هم دیگر به آخر کار رسیده است!»

در چاپ سوم دیکشنری Black’s Law و در مثالی برای توضیح عبارت «غیرممکن»، از «سفر به ماه» یاد شده بود.


در لینک زیر بخوانید که افراد موفق دنیا چندین بار دچار شکست شده‌اند.

شکست افراد موفق


راه سوم: کارهای بزرگ انجام بده!

کارهای بزرگی انجام دهید. شاید بپرسید این چه ربطی به نه شنیدن دارد؟ واقعیت این است که وقتی شهامت شما زیاد شود، شهامت نه شنیدن شما هم زیاد خواهد شد.

نلسون ماندلا گفته است: «من بر این باورم که شجاعت به معنای فقدان ترس نیست؛ بلکه غلبه بر آن است. فرد شجاع کسی نیست که ترس را احساس نکند، بلکه کسی است که بر آن فائق بیاید.»

تماس تلفنی‌ای که از آن می‌ترسید، دقیقاً همان تماس تلفنی‌ای است که باید همین امروز بگیرید.

سوالی که از پرسیدن آن می‌ترسید، دقیقاً همان سوالی است که باید بپرسید.

مکالمه‌ای که از آن می‌ترسید، دقیقاً همان مکالمه‌ای است که باید انجام دهید.

امتحانش کنید. همین الان فهرستی از افرادی بنویسید که می‌ترسید یا خجالت می‌کشید با آنها صحبت کنید. آدم‌های بزرگ، آن‌هایی که هنوز احساس می‌کنید آمادگی صحبت کردن با آنها را ندارید؛ همان ترسناک‌ها. این بخش ساده ماجراست. قسمت سخت اما رضایت بخش، پس از این کار حاصل می‌شود. تلفن را بردارید، در بزنید، پیش آن افراد بروید و به خواسته‌هایتان برسید.

راه چهارم و راه حل نهایی: محصولی شگفت انگیز به نام شهامت!

محصول شهامت تا به حال به هزاران نفر کمک کرده تا از دام خجالبت، نگرفتن حق، عدم اعتماد به نفس و از دست دادن فرصت ها نجات پیدا کنند.

روی لینک زیر کلیک کنید و درمورد این محصول بیشتر بدانید:

دوره شهامت - چطور بر ترس از نه شنیدن غلبه کنیم؟

شهامت


با لمس هر دکمه، به راحتی این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *